A külső hallójárat gyulladása
Milyen gyakori ez a betegség?
A hallójárat-gyulladás a kutyák egyik leggyakrabban előforduló gyulladásos betegsége. Néhány fajtában, különösen, amelyek nagy, lelógó fülkagylóval rendelkeznek (pl. cocker spániel, uszkár, bobtail) kifejezetten gyakori ennek előfordulása.
Milyen tünetekkel jár a hallójáratgyulladás?
A gyulladás miatt a fül fájdalmassága tűnik fel először. A kutya gyakran rázza a fejét, dörzsöli, vakarja a fülét. Emiatt a fülkagylók bőre kipirul, kisebesedik, majd a gyulladás következtében jellegzetes kellemetlen szag érezhető.
Mitől alakulhat ki ez a betegség?
A gyulladást rendszerint a hallójáratban lévő baktériumok vagy élesztőgombák túlszaporodása váltja ki. A fülrühösség, bár elsősorban a macskák hallójárat gyulladásának jellemző kórokozója, is okozhat tüneteket kutyákban.
A baktériumok és gombák elszaporodásának kedvez a nedves környezet, így gyakori, hogy a fürdetés vagy úsztatás alkalmával a hallójáratba került, és ott pangó víz váltja ki a gyulladást. Egyes kutyafajták füle szőrös belülről, ami rontja a hallójárat szellőzését, és így segíti a kórokozók szaporodását. Különösen nyáron gyakori, hogy toklász megy a kutya fülébe, és emiatt alakul ki hallójárat gyulladás.
A hallójárat gyulladás hátterében nem egyszer valamilyen allergiás tényező áll. A kutyák allergiája rendszerint a bőr gyulladásában, viszketésében nyilvánul meg. Mivel a hallójáratot is bőr béleli, nem meglepő, hogy ott is jelentkezhet az allergiára jellemző bőrgyulladás.
Hogyan diagnosztizálható ez a betegség?
A vizsgálat során először egy fényforrást és nagyítót tartalmazó otoszkóppal belenézünk a kutya hallójáratába, nincs-e benne toklász, vagy más idegen test. Ha súlyos fülrühösség áll fenn, gyakran már így is láthatók az apró élősködők. Ezután egy tamponnal mintát veszünk a hallójáratban lévő váladékból, amit rögtön megvizsgálunk mikroszkóp alatt. Ez alapján eldönthető, hogy baktériumok, gombák vagy rühatkák okozzák a fertőzést, és elkezdhető a gyulladás kezelése.
Hogyan kezelhető a hallójáratgyulladás?
Ha nagyon sok váladék halmozódott fel a fülben, a fülcsepp alkalmazása előtt szükséges a fül átöblítése kifejezetten erre a célra szolgáló tisztító folyadékkal. Ezután kell a megfelelő hatóanyagot tartalmazó fülcseppet alkalmazni. A fülcsepp alkalmazása legalább két héten keresztül ajánlott, még akkor is, ha látszólag már hamarabb is meggyógyult a kutya. Ha súlyos fokú a gyulladás, a helyi kezelés mellett szájon át is szükséges gyógyszereket adni a kutyának.
Ha többször visszatér a betegség, célszerű tisztázni, nincs-e a háttérben valamilyen allergiás, vagy más, egész szervezetet érintő probléma. Ehhez vérvételre esetleg a bőr szövettani vizsgálatára lehet szükség. Ha kiderül, mi áll a visszatérő hallójáratgyulladás hátterében, az alapok kezelése szükséges a teljes gyógyulás eléréséhez.
Milyen következményei lehetnek, ha nem kezelik időben a hallójárat gyulladást?
Megfelelő kezelés nélkül a gyulladás súlyosbodik, és ráterjedhet a közép, illetve a belső fülre. Ennek következtében károsodik a kutya hallása, és egyensúlyzavar, fejoldaltartás is kialakulhat.
A fájdalom miatt a kutya gyakran rázza a fejét, és a fülkagylók emiatt hozzáütődhetnek a lakás berendezési tárgyaihoz. Ez a fülkagylóban lévő apró erek megrepedéséhez vezethet, aminek következtében vér halmozódik fel a fülkagylóban lévő porc és a bőr közötti térben. Ennek jele a fülkagyló fájdalmas duzzanata. A felhalmozódó vér lassan magától felszívódhat. Azonban a fülkagyló ebben az esetben torzul. Így a probléma műtéti megoldása javasolt, a hallójárat-gyulladás egyidejű kezelésével.
A régóta tartó, idült fülgyulladás során a fül belsejét borító bőr megvastagszik, ezzel nagymértékben beszűkül a hallójárat, és romlik annak szellőzése. Ez egy ördögi kör, ugyanis így kedvezőbb feltételek alakulnak ki a baktériumok és más kórokozók szaporodásához, illetve a kezelés is egyre kilátástalanabbá válik. Ilyenkor esetenként már csak a probléma műtéti megoldása segíthet. A műtét során vagy a hallójárat nyílását szélesítik meg, vagy, ha az elváltozás annyira súlyos, a teljes külső hallójárat eltávolításra kerül. Ez elsőre valószínűleg ijesztően hangzik, de ezzel a műtéttel a kutya életminősége nagyban javul, ugyanis a külső hallójárat eltávolításával megszűnik az állandó fájdalom. Ha esetleg valóban műtétre kerül a sor, állatorvosa részletesen tájékoztatja majd a lehetséges előnyökről, illetve hátrányokról.
Hogyan alkalmazzam a fülcseppet?
Fontos, hogy a felírt cseppet az előírt rendszerességgel és mennyiségben alkalmazza. A cseppentéskor emelje meg a fülkagylót, és kissé húzza felfelé. Ezáltal a külső hallójárat kiegyenesedik, és a gyógyszer a fül mélyebb részeibe is bejuthat. Ezt elősegítheti azzal is, hogy becseppentés után megmasszírozza a hallójárat alatti területet.
Sose mulassza el az állatorvosa által előírt kontroll vizsgálatokat, ugyanis így lehet csak nyomon követni a terápia hatékonyságát.
A fülgyulladás kezelése rendszerint hosszadalmas, de kitartással és megfelelő odafigyeléssel elérhető a gyógyulás.
Forrás:
|